Recenze: Konec prokrastinace

27. Květen 20138 komentářů

Stalo se vám někdy, že jste namísto práce překlikávali mezi sociálními sítěmi a otevřenými dokumenty? Znáte ten pocit, kdy si nadšeně vypíšete To-do list s takovým tím „udělám spousty práce, dobře já!“ a pak před sebou úkoly jen valíte jak hroudičku z trusu? Šli jste někdy spát s pocitem, že jste ten den pořádně nic neudělali, ač jste měli a vlastně i docela chtěli? Já teda jo. Knížku Konec Prokrastinace Petra Ludwiga jsem koupil v naději, že se o sobě něco dozvím a posílím prokrastinační imunitu. Povedlo se upracovanému SEO konzultantovi něco vytěžit pro praxi?

Sloni, křečci a feťáci

První část knihy je teoretickým (překvapivě vůbec ne nudným) úvodem do prokrastinačního podsvětí. Dozvíte se, jak funguje motivace a že ne každý typ motivace je dlouhodobě udržitelný. Budete si umět zdůvodnit, proč se vám často do něčeho nechce a proč možná z některých věcí nemáte v životě trvalý pocit radosti. Seznámíte se s pojmem rozhodovací paralýza a pochopíte, proč je obrovsky důležité mít osobní vizi. Možná také zjistíte, že jste stejně jako já tak trochu cílový feťák a v čem je tahle droga nebezpečná.

V další části knihy se naučíte pracovat se svým vnitřním slonem – emocemi, které dávají našemu mozku a racionálním snahám pěkně na zadek. Dostanete do ruky 8 užitečných nástrojů pro každodenní kontrolu a posilování svojí vůle, produktivity a konečného pocitu štěstí z prožitého dne. Dozvíte se, co to znamená „chytít křečka“ a jak se svých zahryznutých křečků zbavit. Pochopíte, proč je důležité být každý den trochu hrdinou a proč je důležité se umět vědomě radovat z úspěchů i úplných drobností.

Pro mne osobně bylo důležité ujasnit si, že co dělám a jaký z toho mám pocit je moje vlastní volba – ne volba mého okolí. Jsem ten typ člověka, co by nejradši stihl všechno – kupu práce, kupu zábavy, rodinu, vzdělání, sport, zážitky, spánek a ideálně bych ve všem chtěl být nejlepší. Díky Konci prokrastinace jsem si uvědomil, že superman zkrátka nejsem a musím si dobře vybrat, čemu nebo komu se budu věnovat a proč. Neříkám, že mne oslovily všechny tipy a nástroje, odnesl jsem ale skutečně velký kopec inspirace.

Z čistě čtenářského pohledu musím ocenit, že knížka se velmi příjemně a rychle čte. Důležité myšlenky jsou shrnuty blbuvzdornými nákresy, nikde jsem se neztrácel ve složitých souvětích nebo akademických výkladech. Protože jsem měl už dřívější zkušenost s koučingem, spojovaly se mi myšlenky krásně dohromady v kompaktní puzzle a s aplikací nápadů a nástrojů jsem začal v podstatě už během čtení :-)

Konec prokrastinace v praxi

Už léta používám k plánování a sebekoučingu diář Fokus, kam si každý den i začmáraným smajlíkem vyznačím, jak se mi povedl. Kamarád Martin by určitě dosvědčil, že běžný týden je „trochu jasno, jinak střídavě oblačno až zataženo“. Týden a kus poté, co jsem začal aktivně pracovat s myšlenkami z knížky se mi poprvé po třech letech povedlo mít 7 vysmátých kebulí v řadě, to je myslím důkaz místo slibů :-)

A co tedy dělám nově v praxi?

  •  napsal jsem si osobní vizi a dělám jen věci, které jsou s ní ve shodě
  • úplně jsem překopal systém denního plánování úkolů
  • zavedl jsem si buzer lístek, který vedu v Google Docs tabulce (snadno přístupná naprosto kdekoliv)
  • začal jsem důsledně drobit velké úkoly, abych neděsil svého sloníka
  • každý den ráno si vytipuju příležitost pro hrdinský kousek a kupodivu si to docela uživám :-)
  • vědomě pracuju s flow a okamžitě řeším chvíle, kdy flow vyhnije

Takže Petře, DÍKY! :-)

27.5.2013 napsal Lukáš Pítra

Komentáře 8 Přidat komentář

  1. Marek napsal:

    Nemáte Lukáši tip na nějaký online nástroj, který by umožnoval hromadně nahrávat update obsahu z nějakého webu na Facebook, Google+ a Twitter? Jednotlivé kanály přes RSS, výstupy bych upravil zvlášť pro každou síť. Něco jsem zkusil, ale např. u Facebooku mi vadí, že se musím logovat přes osobní profil a majitel webu nemá vlastní Facebook účet a ani jej nechce.

  2. Patrik Šíma napsal:

    Článek mě nakonec doklepnul a knihu jsem koupil. Jsem zvědav, jak dopadne moje výkonnost.

  3. Jan Nachtigal napsal:

    Můj tip na konec prokrastinace – zrušit profily na všech sociálních sítích!

  4. Martin Kohout napsal:

    Knihu jsem si taky koupil, právě čtu… :)

  5. Mirka Martinová napsal:

    Dobrý den Lukáši, jen víc takových inspirativních lidí, jako jste Vy. Lidé potřebují vidět, že to jde! Držím palce a přeji hodně úspěchů.

  6. Jiří Petr napsal:

    Kniha povedená, recenze super. Jen mi teda už leze krkem to slovo prokrastinace. „Vymýšlím“ alternativy:

    http://jpetr.blogspot.cz/2014/01/neprokrastinuji-mam-sako.html

  7. Adams napsal:

    Velmi pěkná recenze. Po přečtení jsem se rozhodl knihu koupit :-) S prokastrinací právě zápasím a myslím, že se bude hodit.

  8. Karel Böhm napsal:

    Zjistil jsem , že jsem přestal rychle prokrastinovat , co jsem měl svůj noťas na opravě. Připadalo mi, že vše zvládám.
    Jedna rada –vstańte od počítače, budete mít čas, uděláte vše co jste chtěli.A budete spokojení.
    Počítače ulehčují práci, řídí stroje…. ale co vidím v okolí mají spoustu a spoustu negativních důsledků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další podobné články