Co chtít od analýzy klíčových slov?

20. Červen 201332 komentářů

Analýza je definována jako „metoda zkoumání složitějších skutečností rozkladem na jednodušší„, zpravidla pečlivým pitváním řešeného problému z různých úhlů pohledu. Tak nějak lidsky zkrátka pod analýzou chápeme práci náročnou na mozek a vyžadující trochu snahy. Analýza klíčových slov v českém podání je oproti tomu, bohužel, leckdy činnost zvládnutelná průměrně trénovaným kokršpanělem.

Velká spousta „klíčovek“ od různých freelancerů i agentur je spíše než analýzou telefonním seznamem řetězců písmenek seřazených podle jakési hledanosti. Naneštěstí z podobně hloupých výstupů vyplývají v praxi srovnatelně hloupá rozhodnutí o podobě a obsahu webu. Zkusím dnes proto nastínit, jak pojmout analýzu klíčových slov lépe.

Co je dobré vědět o klíčových slovech?

Hledanost je jen jednou z mnoha dimenzí (úhlů pohledu), podle kterých si lze na nějaké slovo nebo frázi udělat názor. V prvé řadě je dobré vědět, že údaje o hledanosti pracně dolované z nástrojů GoogleSeznamu jsou jen odhady – hrubé průměry za delší časové období (určitě vám už někdy přišlo divné, že spousta klíčových slov má na chlup stejnou hledanost). Zatraceně hodně záleží i na tom, v jaké shodě nějaký dotaz zkoumáte (všiml jsem si, že v převážně většině klíčovek se patřičný sloupeček jmenuje prostě jen „Hledanost“).

Typicky u Skliku se do přehledů hledanosti počítají také hledání ze Zbozi.cz a vyhledávací sítě. U leckterých produktových dotazů tak fulltextové vyhledávání může tvořit relativně malou část celého deklarovaného objemu. Zkreslení v případě Googlu je pravděpodobně nižší. Nevyplatí se proto při analýze klíčových slov data z Google a Seznamu porovnávat jako sobě rovná.

Vysoká hledanost je jako velká prsa. Čím více se nějaký dotaz používá, tím více SEO šamanů nad ním bude slintat. Málokdo má ale na to na velká prsa dosáhnout a pohrát si s nimi, no jako v životě :-) Na nejvíce hledaná slovíčka bývá poměrně obtížné (a drahé) být dobře vidět. Mívají navíc tu blbou vlastnost, že jsou relativně obecná a získaná návštěvnost může mít ke konverzi ještě daleko (výjimkou jsou případy, kdy je konverzí si zobrazit jakoukoliv stránku vašeho webu). Je asi zřejmé, že jenom na hledanosti dobré SEO nepostavíte. Od svého SEO člověka se proto musíte chtít dozvědět mnohem víc. Analýza klíčových slov by měla ke každému slovu krom hledanosti (a udání použité shody) řešit také:

  • Relevanci – zamyslete se, co chce člověk daným dotazem najít – máte pro to na webu odpověď? Pokud ano, je pro vás dané slovo relevantní. Pokud ne, dost možná budete soutěžit o pozornost na úplně špatném hřišti. Například pokud prodáváte jen a pouze svatební šaty, není pro vás dotaz „šaty“ možná to pravé ořechové a dotaz „oblečení“ bude úplně mimo mísu. Dobrou odpověď můžete na webu v budoucnu vyrobit – neměly by ale vznikat umělé stránky splácané jen proto, že někde vypadlo hodně hledané slovo vzdálené připomínající váš byznys. Zpravidla vám to vyhledávače nezbaští.
  • Konverzní potenciál – co se stane, když na daný dotaz budete dobře vidět? Vyděláte peníze, nebo jen natáhnete bludné holanďany s vysokou bounce rate? Leccos napoví historická data v Google Analytics nebo selský rozum. Čím obecnější slovo, tím větší šance, že hledající ještě pořádně neví, co chce a peněženka je hluboko v kapse.  Naopak longtailové dotazy bývají konverznější. To neznamená, že dotazy nesměřující k okamžitému nákupu (nebo jiné konverzi) nejsou zajímavé – je ale třeba k nim přistupovat trochu jinak a lépe vážit, kolik času a úsilí jim budete věnovat. Osobně na konverzním potenciálu hodně spolupracuji s klientem v koneční fázi (po klasifikaci), bez byznysového vhledu to moc nejde.
  • Obtížnost – jak obtížné bude dané slovo „dobře zoptimalizovat“ ? Popravdě, bůh ví. Je ale dobré si udělat hrubou představu. Začněte tak, že se mrknete do Google Webmaster Tools eventuálně Collabimu, jak dobře jste či nejste na dané klíčové slovo v průměru vidět už dnes. Zjistěte si, kolik výsledků na zkoumaný dotaz vyhledávače vrací. Prohlédněte si které a jak dobře udělané weby jsou vidět nejlépe. Do rovnice můžete přihodit i odhadovanou průměrnou cenu za proklik z AdWordsSkliku (tady pozor, intenzivní konkurence v PPC nemusí korelovat s mírou konkurence v organických výsledcích a naopak).
  • Škatulku – asi vůbec nejvíc opomíjený znak klíčových slov. Každý nalezený relevantní dotaz byste měli umět roztřídit do škatulek – tematických celků či způsobů „jak se na něco zeptat“. Rozpitváním (segmentace) klíčových slov do skupin si uděláte představu o tom, jak lidé o vašem byznysu přemýšlí a získáte hodnotný podklady pro práci se strukturou webu, obsahovým marketingem, linkbuildingem. Příklad pro e-shop lyžemi: mohu hledat obecně web prodávající lyže, konkrétní typ lyží (sjezdové), různé lyže s nějakou vlastností (červené, levné, z urč. materiálu, 179cm dlouhé, dámské, … ) nebo lyže nějaké značky, mohu hledat konkrétní lyže nebo informace, jak si lyže vybrat, jak je udržet nebo kam jet lyžovat. Pro pokročilejší segmentaci si přečtěte o klasifikační analýze klíčových slov. Segmentace vám navíc umožní si v analýze klíčových slov snadno vizualizovat různé dimenze a segmenty dat (např. „je v SEO důležitější délky lyží, nebo jejich značka?)
  • Byznys data – je to alespoň trochu možné, provázejte „SEO metriky“ s ekonomickým pohledem na věc. Jakmile máte hotovou klasifikaci, můžete relativně snadno absolutními hodnotami (nebo lépe na nějaké jednoduché škále, třeba 1-3) ohodnotit obchodní význam, marži či konkurenceschopnost nějaké skupiny klíčových slov.

Pro inspiraci slidy z přednášky pro Čtvrtkon z 5.6.2014

Analýza klíčových slov – 6 tipů do praxe from Lukáš Pítra

Co chcete „klíčovkou“ zjistit?

V žádném případě ne jenom to, co lidé hodně hledají. Cílem analýzy klíčových slov je:

  • Najít slova, která jsou relevantní pro váš web
  • Ohodnotit je podle schopnosti podporovat vaše byznys cíle
  • Dát jim nějakou prioritu podle toho, jak těžké a nákladné bude uspět a co to přinese
  • Roztřídit je logicky do skupin podle toho kdo daný dotaz asi hledá nebo jakou odpověď (stránku) chce najít
  • Z toho všeho vyvodit směr práce, investic a očekávání v dalších obdobích

Nemusí to nutně znamenat, že všechny vlastnosti slovíček budou oskórované přesnými čísly na tři desetinná místa – zkušený konzultant řadu věcí přesně odvodí „citem“. Nicméně dobrá agentura nebo konzultant vám analýzu klíčových slov pošle jako strukturovanou tabulku s blbuvzdorným komentářem „co s tím“. Jste-li manažer odpovědný za projekt, musí vám být z klíčovky jasný další krok i dlouhodobější výhled – „ok, začneme tímto protože, další priorita je toto protože a budeme to dělat tímto způsobem“.

Konkrétně by vám mělo z klíčovky být plusmínus jasné:

  • kde jsou slabiny webu s velkým potenciálem => která nízko rostoucí jablíčka posbíráte jako první, která jako další
  • jestli a jak se bude měnit struktura nebo dílčí funkce webu
  • jestli a jak bude potřeba nějaké stránky přejmenovat nebo postavit na více / méně / jiných slovech
  • jestli a jak bude potřeba poupravit nebo posílit vaše snahy v obsahovém marketingu
  • která místa webu bude potřeba skrze linkbuilding (interní odkazy, sociální sítě, … ) udělat oblíbenější
  • z toho vyplývá znalost kam, kolik a proč budete investovat peněz, práce, energie

 

Jak si klíčovku usnadnit?

Udělat analýzu klíčových slov „učebnicově správně“ na druhou stranu obnáší poměrně hodně práce, jejíž návratnost nemusí být vždy na dohled. Takže se vyplatí znát pár tipů, jak mravenčí práci urychlit. V prvé řadě ohromně doporučuji naučit se pracovat s nástrojem Open Refine.

Má celou škálu báječných funkcí, oproti klasickému tabulkového editoru bych vypíchnul snazší práci s regulárními výrazy a podstatně rychlejší operace nad velkými objemy dat, typickými pro analýzy klíčových slov u velkých projektů. Archivuje si také historii všeho, co děláte, takže pokud něco zkazíte, zapomenete nebo potřebujete „někde uprostřed procesu“ zpětně změnit, jde to snadno. Pokud s Refinem neumíte, navštivte školení Filipa Podstavce.

Funkci historie oceníte hlavně při tvorbě knihoven scriptů Open Refine. Princip je v tom, že řada klasifikačních nebo servisních úkonů na tabulce se opakuje u mnoha různých projektů, nebo je potřeba je na jedno projektu dělat opakovaně. Nebo toho daného úkonu musíte v jedné analýzy klíčových slov provést „ručně“ spoustu variant. V tom případě se vyplatí za pomocí Open Refine vytvářet šablony (knihovny) scriptů, které tu stejnou práci příště udělají na dva kliky za vás. Stačí si jen v historii vyexportovat vzorový příkaz, připravit si seznam hodnot pro daný parametr (pokud např. klasifikuji barvy, bude to bílá, červená, cervena, …) a třeba makrem si vygenerovat seznam povelů. Voilá, odpolední práce za 5 minut hotova.

Naopak pozor na tzv. „clusterizaci“, slučování podobných dotazů (např. „kolečkové brusle“ a „koleckove brusle“). Tabulku to sice umí zeštíhlit a zpřehlednit, na druhé straně to znesnadňuje zamýšlet se na šířkou longtailu a také aktualizace / rozšíření analýzy klíčových slov je složité. Můžete se sice v Refinu vrátit na bod před clusterizací, ale je to takové nemotorné. Doporučuji držet si dvě verze výstupu, clusterovaný a neklastrovaný dataset.

Závěrem: Klíčovka nerovná se vykopírovat hledanost slov z keyword toolu. Nechcete najít všechna slova, chcete najít jen „ta správná“ právě pro vás právě ve vaší jedinečné současné situaci. S analýzou klíčových slov byste měli být schopni pracovat nebo jí alespoň porozumět i vy sami jako relativní laici, neměl by to být jen drahý „blackbox“, za jehož demystifikaci zaplatíte v průběžných paušálech ještě jednou. Zároveň ovšem její kvalita závisí na schopnosti zaplatit šikovného člověka. V tomto případě kdo šetří nemá za tři, nýbrž má prd.

 

20.6.2013 napsal Lukáš Pítra
Poslední aktualizace: 2.4.2016

 

Komentáře 32 Přidat komentář

  1. Martin Valenta napsal:

    Moc pěkný článek Lukáši. Budu sdílet :)

  2. Musilda napsal:

    Jak by jsi postupoval s analýzou specializovaného eshopu? Když samotný produkt je vlastně long tail?

  3. Lukáš Pítra napsal:

    To je hodně obecný dotaz, záleží na konkrétním projektu. Každopádně podobnou situaci řeším právě teď – menšího klienta zavádějícího v ČR relativně neznámou značku elektroniky. Na jedné straně stojí velmi obecná slova, na které nemá se svým rozpočtem šanci uspět a na druhé straně slovíčka vystihující velmi přesně jeho nabídku, která ovšem nikdo nehledá.

    Řešení je jednak v hledání různých kompromisů (styčné body s podobnými, známějšími produkty – vlastnosti, přínosy apod.) a jednak v poznání, že aktuálně mnohem více než „vyladit SEO“ potřebujeme dát o nabídce vědět a hledanost si do jisté míry vydupat ze země.

  4. Pepan Mencl napsal:

    díky za pěkný a inspirativní článek ;-)

  5. Martin Tomčík napsal:

    Lukáši, kolik času ti průměrně zabere taková analýza? Řekněme třeba nejméně, nejvíce a modus? Chci to jen pro zajímavost, abych mohl krotit svůj perfekcionismus :).

    Nejsou s ohledem na cenu trochu vyšachované menší firmy a e-shopy? Nebo spíš takhle – jaké řešení pro ně zvolit?

  6. Pavel Ungr napsal:

    Doplnil bych, že v případě e-shopu se mi nejvíce osvědčilo hledat vzory na základě klasifikační a kategorizační analýzy. Typicky „kategorie“ + „výrobce“. ale u každého webu je to trochu jinak.

  7. Martin Matějka napsal:

    Martine, taková analýza, kterou dělá Lukáš, nebo já, se časově pohybuje v řádu desítek hodin. Záleží na rozsahu projektu a konkrétních požadavcích na výstupech. Analýza klíčových slov se dá dělat s různým cílem, může to být podklad pro PPC, podklad pro copywritery, nebo podklad pro sestavení struktury webu. Základní část práce je stejná, ale v některých věcech se to liší. A to pak dokresluje celkovou časovou náročnost.

    Menší firmy vyšachované určitě nejsou, alespoň podle mého. Jednak patrně menší firma nebude mít tak rozsáhlé téma, takže půjde zpracovat i za méně, a jednak – a to je podle mě klíčové, firma nesmí klíčovku chápat jako náklad, ale jako investici. Jako základní stavební kámen webu či eshopu.

    Mimochodem jsem na podobné téma psal před časem kolik stojí seo analýza

  8. Pavel Ungr napsal:

    Petro, trochu si přihřeju polívčičku, to co vás zajímá dělám http://www.pavelungr.cz/skoleni/workshop-analyzy-klicovych-slov/

  9. Pěkně napsaný, ale co ukázat kousek nějaké analýzy, jak to vlastně má vypadat v praxi. Díky Petra.

  10. Petr Halík napsal:

    Doplním Martina Matějku a pan Ungr snad bude souhlasit, protože má PPC specialisty za rohem. Jakmile klientovi beží solidně nastavená PPC kampaň, která je průběžně doplněná klíčovými slovy z vyhledávacích dotazů a má kvalitní data o konverzích, tak si myslím že máte z možná i 80 % hotovo, protože dobře nastavené PPC kampaně jsou na analýzách klíčových slov založené…zkusili jste někdy poprosit o analýzu kw kvalitního PPC člověka? Pokud ano, přijdou mi desítky tisíc Lukáši až šíleně moc…

  11. Lukáš Pítra napsal:

    Petře, to je asi na delší diskuzi. PPCčka in SEO (inbound marketing, chcete-li) vycházejí z podobného, ale zdaleka ne stejného přístupu a troufám si říct, že i výstupy leckdy vypadají jinak. Užitečná data to jsou, pokud jsou k dispozici, ale ze své zkušenosti můžu říct, že jen málokdy jsem mohl z větší části převzít podklady od PPCčkaře a stavět na nich v SEO (mluvím jak za své freelancerské tak agenturní a in-house zkušenosti).

    Ale třeba to právě Pavel vidí jinak. Možná by bylo zajímavé, kdyby třeba @vetrovka napsala něco o své práci s klíčovými slovy :-)

  12. Petr Halík napsal:

    Lukáši tam opravdu strašně záleží na tom, jak dobrá ta search kampaň je. V situaci, kdy 80 – 90 % dotazů se chytá na exact = vyhledácí dotaz je totožný s kw v kampani a mám dostatek konverzních dat, takže si mohu reklamní sestavy oštítkovat od byznysově nejdůležitějších po ty s menší relevancí, tak pak mi do dokonalé SEO analýzy chybý přidat jen ten aspekt obtížnosti z pohledu SEO a z WT aktuální pozice.

    Lidé z B2B Group takové kampaně určitě mají http://www.b2bgroup.cz/cs/o-nas a nebo můžeš říct mně:D

  13. Lukáš Pítra napsal:

    Petře, souhlasím v tom, že pokud jsou PPC kampaně skutečně dobře udělané a mají dostatek dat, tak jsou užitečným pomocníkem. Přesto mohou být stále spíš jen doplňkem, než náhradou. Třeba proto, že PPC kampaně mohou opomíjet celou řadu méně konverzních dotazů, se kterými se pracuje v SEO resp. při rozvoji různých typů obsahu. Plus jak už jsi zmínil sám, konverzní potenciál je jen jeden z více dílků skládačky. Platí to samozřejmě i naopak pro využití podkladů ze SEO pro hvězdné PPC kampaně.

    Co se týče ceny, tam si fakt nejsem jistý, jestli se ušetřit z běžné ceny práce „SEO člověka“ náhradou za data z PPC vyplatí. Ono udělat ty kampaně skutečně dobře a nabrat dostatek dat stojí u průměrně velkého projektu dohromady asi o dost víc (a trvá déle), než popsaná analýza klíčových slov pro účely SEO.

    Je samozřejmě super, pokud na projektu jede práce jak v SEO tak v PPC a ještě více super, pokud spolu obě strany umí spolupracovat a komunikovat, protože pak lze část nákladů ušetřit a navzájem se jeden od druhého učit. To ale není vždy možné, buď vůbec nebo ne v plném rozsahu 1:1 :-)

    Tu narážku s tebou a B2B jsem nepochopil. Jsem si jistý, že v B2B dělají špičková PPCčka, Tomáše i jeho tým dobře znám. Že bychom ale měli 100% překryv v klientech, kde potřebuju udělat klíčovku, to se říct nedá. A je jasné, že přenos dat v rámci oboru z jednoho klienta na druhého není tak docela možný (odlišný marketingový koncept, design, ceny a tak vůbec) :-)

  14. Petr Halík napsal:

    No snad jsem přispěl:) Chtěl jsem jen upozornit na to, že pokud klientovi běží kvalitní PPC, tak by SEO tým neměl zapomenout na to, že kluci od PPC mají kotel dat.

    A s B2B jsem to myslel jen v dobrém, protože jsem pro Tomáše pracoval a všiml jsem si právě, že se znáte. Chtěl jsem tě navést k tomu, že oni by právě určitě měli kampaně na takové úrovni, že by data z nich mohli být pro SEO kw analýzu hodně přínosné.

  15. Pavel Ungr napsal:

    Ad SEO a PPC. Myslím že se mohou navzájem velmi obohatit – typicky běžící PPC kampaň je skvělá na otestování dobré strategie výběru frází, ale neznamená to, že když na výsledky (ne)klikají v PCC, že to bude (ne)úspěšné v SEP. Dost často se tyhle 2 kanály doplňují a data z fungující PPC kampaně jsou super jako další ze zdrojů inspirace pro analýzy klíčových slov. Ale souhlasím s Lukášem, že jen PPC nestačí.

  16. Lukáši, takže pro analýzu klíčových slov a reálné ověření předpokladu konverzní schopnosti i reálné hledanosti (nebo třeba i odhad relevance na základě proklikovosti) vůbec nepouštíš kampaň do vyhledávání? Ani pro ta nejdůležitější/nejspornější slova? Nebo jsou nějaké případy (jaké konkrétně?) kdy PPC data, resp. „vlastní kampaň“ ověřující nějaký tvůj předpoklad používáš?

    Poměrně to chápu v případech, kdy děláš analýzu dřív než web, což je určitě super, ale asi se to moc neděje.

  17. Pavel Ungr napsal:

    Myslím, že co píše Petra je ono. Po výběru frází bych na chvíli pustil kampaň na rámcové ověření výběru. ale opět bych z toho nedělal ultimativní a obecné závěry, ale může to odhalit spoustu věcí.

  18. Lukáš Pítra napsal:

    Péťo, ahoj, vítej :-)

    U mně jako freelancera je to v zásadě jednoduchý – PPCčka pouštím tam, kde na jejich smysluplné nastavení tak, aby mi vrátila hodnotná data, sám stačím nebo tam, kde si klient může schopného člověka (+ odpovídající kredit) dovolit zaplatit. Případně tam kde rozumně udělaná PPCčka už jedou je s libým chrochtáním využiju.

    Ne vždy se to ale sejde, byť by to pomohlo a pak si musím vystačit s jinými zdroji informací :-)

  19. Petr Halík napsal:

    Tak to jsem rád Pavle, že v podstatě souhlasíš i se mnou:), protože já jsem právě psal, že rozhodně pro perfektní SEO analýzu nestačí jen PPC data. Ale pokud klient má dobré kampaně, tak by to SEO konzultant neměl přehlédnout, protože nebude začínat na zelené louce, ale bude mít velké množství práce spojené se sběrem a tříděním klíčových slov za sebou a jako bonus konverzní data, ke kterým může přihlédnout.

  20. Jakub Loskot napsal:

    škoda, že u všech podobných článků někdo konečně nepoodhalí něco ze svého know-how a neukáže analýzu prakticky (přesně jak psala v diskusi Petra Mikulášková).
    tzn. tabulky a vysvětlení, komentář, proč jsem zde umístil tento sloupec a co znamenají hodnoty v něm uvedené a jak jsem na ně přišel. Co používám za nástroje atd. atd.

    až to někdo s takovým článkem „riskne“, budu ho sdílet naprosto všude :)

  21. Pavel Ungr napsal:

    Jakube, jak jsem psal, své know-how rád prozradím. Přijď na workshop, napiš z něj článek a vypublikuj ho. Lidi ho budou sdílet úplně všude. Mimochodem. Já už hodně konkrétní věci pouštěl docela často http://www.slideshare.net/PavelUngr/analza-klovch-slov-21696636 (slide 25:-)). ale vzhledem že je to analýza na desítky hodin, takový článek by byl spíše kniha. Protože by obsahoval i pokročilé techniky Google Refine.

  22. Tomáš Londa napsal:

    Zdravím,

    jsem potěšen, že všechny důležité body splňuji a snažím se dělat analýzy tak, jak jste napsal.

    Mimo to jsem si (na základě statistik) sestavil přibližnou funkci míry prokliku jednotlivých pozic – takže na základě prokliků kw z google analytics a srovnání s touto funkcí můžu přibližně určit, zda dané klíčové slovo využívá svou pozici dobře, nebo špatně.

    Děláte něco podobného? Má něco takového smysl?

  23. Jakub Loskot napsal:

    Asi někdy přijedu, protože analýzu považuji za základní kámen a jednoduše z ní neumím udělat kloudný výstup. Navíc ta sleva pro študáky, to se nesmí odmítat (:

  24. Filip Podstavec napsal:

    Pro všechny, kteří chtějí prakticky ozkoušet doporučuji workshop Pavla Ungra uvedený výše.
    Jinak Lukáši souhlasím s příspěvky výše o přínosnosti uvedení alespoň separované části výstupu analýzy klíčových frází. Nechceš ji ještě na konec článku pro inspiraci doplnit?

  25. Lukáš Pítra napsal:

    Filipe, ono je to těžký. Aby klíčovka dávala smysl, je potřeba ji vidět celou. Je potřeba ji vztáhnout ke konkrétnímu byznysu konkrétního klienta v nějaké situaci, v nějaký čas. Jinými slovy je potřeba si s tím dát docela dost práce a ukázat poměrně hodně dat a myšlenek. Zejména, pokud jde o vysoce konkurenční trh – pro ty se totiž detailní analýzy dělají především, to sám dobře víš :-)

    Popravdě úplně z plezíru jen pro blog se mi na nečisto klíčovku pro imaginárního klienta dělat nechce. A obávám se, že nikdo z mých klientů, který si takový výstup zaplatil, s ním veřejně ven jít chtít nebude. Můžu to zkusit se přeptat.

    Nechci se schovávat za výmluvy nebo se tvářit, že mám kdovíjak tajné knowhow (nemám, ostatně je popsané v článku) – na druhou stranu nevím o nikom, kdo by za poslední roku šel s kompletní reálnou analýzou klíčových slov veřejně ven. Asi ostatní řeší podobné úvahy jako já.

    P.S.: Konkrétně pro tebe Filipe – vypadá to podobně jako výstup od Pavla :-))

  26. Tomáš Kouba napsal:

    Pavle, jestli tu knížku o kw analýze napíšeš, tak si ji fakt koupím :) KW analýza je v Čechách díky Seznamu a vůbec naší mateřštině trochu odlišná než v anglicky mluvících zemích, takže určitě by si knížka našla čtenáře. Tip: můžeš ji napsat metodou Lean Startupu jako Ash Maurya psal tu svoji http://practicetrumpstheory.com/2011/01/meta-principles-i-learned-from-running-lean/

  27. Tomáš Hojgr napsal:

    To Jakub Loskot : Jakube, zkuste si udělat nějakou stručnou analýzku na http://kw.religis.cz/, padají z toho pěkné výstupy pro eshopaře i copywritera. A analýza je tam řádově rychlejší, než ji dělat ručně.

  28. Antonín napsal:

    Děkuji za velice dobře strukturovaný článek, nyní pracujeme na naší analýze KW a máme velká očekávání. Pěkný den, Antonín. Team Klenota.cz

  29. Karol napsal:

    Ahojte, dobrý príspevok. Jja zareagujem na trošku staršiu otázku,kde sa veľmi nedostalo odpovedi. „Jak by jsi postupoval s analýzou specializovaného eshopu? Když samotný produkt je vlastně long tail? “ Pravdepodobne sa tu bude dať využiť trošku iný prístup k analýze kľúčových slov – teda nezameriavať sa len na slová, ale na väčšie celky kľúčových slov, lebo tých long tail výrazov u ecommerce je veľa a tabuľky ako sú v článku sú veľmi neefektívne. Cez analýzu síce získam slová, ale skôr sa ich cez témy snazím vyhodnocovať a merať vzhľadom na komunikáciu ako celky, lebo často krát je už dnes možné vidieť, že niektoré kľúčové slová na prvej pozícii zobrazia stránku bez použitia daného slova v obsahu a to len preto, že je to v rámci danje témy relevantné. Viac príkladov v článku http://voltemar.sk/analyza-klucovych-slov-temy/.

  30. David Řezáč napsal:

    Stále platné. Díky za užitečný článek :-) S dovolením sdílím dále v seznamu českých článků o SEO a linkbuildingu: http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/23/

  31. Michal Šiška napsal:

    Celkem pěkný článek, ale ještě lepší je ta diskuze o klíčových slovech pro PPC a SEO. Možná inspirace pro článek o rozdílech mezi nimi.

  32. Jan Havrda napsal:

    Ahoj, zkuste náš jednoduchý nástroj pro analýzu klíčových slov https://www.write.cz/sluzby/seo/analyza-klicovych-slov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další podobné články