Recenze workshopu Open Refine s Filipem Podstavcem

24. Leden 20146 komentářů

Včera jsem měl to štěstí zúčastnit se historicky prvního workshopu OpenRefine (dříve Google Refine) pořádaného Filipem Podstavcem a Adamem Ježkem. Můžu s klidem napsat, že to bylo asi nejpraktičtější a nejpřínosnější školení, na kterém jsem za poslední roky byl. Stručnou recenzi berte jako ochutnávku a pozvánku na další termíny :-)

OpenRefine v kostce

Open Refine je program na rychlou a sofistikovanou práci s daty. Skvělá věc na OpenRefine je, že je dostupný zdarma pro neomezené využití komukoliv, kdo má zájem. Má kolem sebe navíc obrovskou komunitu šikovných lidí, jako je třeba právě Filip, kteří dokážou virtuálně poradit s řešením jakéhokoliv výpočetního problému.

Nevýhodou je, že je celkem složitý – alespoň pro běžného smrtelníka bez velkých programátorských zkušeností. Po trošce teorie a praxe sice není jazyk GREL pro laika neprůhledný, rozhodně ale není tak intuitivní jako práce v Excelu.

Co jsem se naučil?

V prvé řadě jsem se naučil si obrovsky zjednodušit a urychlit práci se syrovými daty. To, co jsem dříve musel pracně ručně lovit ve filtrech, překopírovávat a složitě upravovat zvládnu v OpenRefine opracovat do hezčí podoby za chvilku. Ne nadarmo má Refine v logu čistě opracovaný diamant :-)

Do každodenní rutiny mne Filip naučil třeba:

 • vůbec se v Open Refine zorientovat a nezešílet z něj :-)
 • elegantně pročistit vstupní data do analýzy klíčových slov
 • usnadnit si práci při klasifikaci klíčových slov
 • pokročilou práci se segmentací dat
 • doplnit si data o řadu zajímavých údajů voláním externích skriptů
 • získávat prostřednictvím OpenRefine data z dalších webů
 • základní povely a funkce v jazyce Google Refine Expression Language
 • plno praktických detailů o různých formátech souborů

Naštudovanou datovou magii budu umět využít nejen v „klíčovkách“ ale třeba i pro zpracovávání velkých objemů dat z Google Analytics, AdWords, Skliku nebo různých informačních databází mých klientů.

refine

Kdo by měl na školení dorazit?

Účast na workshopu OpenRefine skutečně vřele doporučuji všem, kdo se zabývají výkonostním online marketingem a pracují často s daty. Je fuk jestli spravujete vlastní web nebo se zabýváte SEO, PPCčky, emailingem či sociálními sítěmi. Pokud vám projde pod rukama spousty dat a tabulek, bude to vašich možná nejlépe investovaných 2.500,- za dlouhou dobu.

Celá akce je spíše velmi praktický workshop než klasické teoretické školení, takže je velký prostor pro dotazy a možnost vyzkoušet si, co právě vás trápí a zájímá. V neposlední řadě se potkáte se spoustou zajímavých lidí :-)

Další recenze školení OpenRefine od Linkiho.

24.1.2013 napsal Lukáš Pítra

Komentáře 6 Přidat komentář

 1. Honza napsal:

  Nelze než souhlasit. Dodal bych jen, že Filip byl mimořádně trpělivý učitel.

 2. Kali napsal:

  Skoda, ze jsem o tom nevedel. Dorazil bych. Snad priste

 3. Martin S. napsal:

  „vůbec se v Open Refine zorientovat a nezešílet z něj :-)“ – jo, tak přesně v téhle fázi jsem Refine při svých experimentech zahodil a zůstal věrný excelu, se kterým jsem přeci jen větší kamarád…

  Ale při čtení těch recenzí si říkám, že bych mohl dát Refinu ještě jednu šanci. V čem třeba Refine předčí excel, např. při tvorbě klíčovek?

 4. Martin Matějka napsal:

  Martine, skoro ve všem :-) problém refinu je, že je na první pohled hodně user unfriendly, vyžaduje určité programovací zkušenosti (respektive jsou značnou výhodou) a je potřeba jej pořádně pochopit. Ve zkušených rukou se ale stává mocným nástrojem, kde značně urychlí práci při čištění dat, segmentaci (v klíčovce), nebo při klasifikaci.

  Měl jsem to podobně, jako ty, refine jsem zkoušel sám, ale neuspěl jsem. Filipovo školení mě posunulo o pořádný kus dál :-)

  Doporučuju, běž tam určitě :-)

 5. Marek Murín napsal:

  Čaute, robí ešte Filip v súčasnosti tie worshopy o Open Refine? resp. školí tento tool aj niekto iný? Díky

 6. Aktuálně je Filip už nedělí, ale Refine školí Jakub Kašparů (Lynt services s.r.o.) – kontaktuj jeho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další podobné články