Seznam má vlastní webový prohlížeč

15. Prosinec 201412 komentářů

Seznam dnes pustil vlastní webový prohlížeč s prozaickým názvem Seznam.cz. Pravděpodobně se tak snaží reagovat na svůj stále klesající tržní podíl (nejen) na poli vyhledávání. Tipnul bych si, že odklon IT komunity od instalace „Seznamu jako defaultního rovnítka pro internet“ + masivní nástup Google vyhledávání skrze mobilní zařízení a Android, stojí za ztrátami v oblibě Seznamu i mezi jinak konzervativními držáky starších a technikou nepolíbených uživatelů.

Pravděpodobně by si Seznam také přál skrze prohlížeč získávat zajímavá data o uživatelích a jejich chování včetně návaznosti na další „seznamí služby“, podobně jako Google skrze Chrome, nemám ale tu technickou kvalifikaci vyhodnotit, zda už to umí.

Seznam 1

Co to (ne)umí?

Na první pohled je vidět snaha o maximální jednoduchost. Při instalaci se umí zeptat na přetažení uložených nastavení a záložek z Chrome a Safari. Na můj vkus jsou ale další možností ovládání chudé (a to jsem jako jablíčkář zvyklý!).

Potěšila a pobavila možnost nastavit jako výchozí vyhledávání Google :-)

Prohlížeč se chlubí především:

 • rozhraním v „pěkné češtině“ (ok, dává mi smysl)
 • obranou proti rozšířením (no nevím, mně rozšíření v chrome a FF usnadňují život, ale to je tou mojí profesí :-))
 • vyhledáváním na Seznamu přímo v adresním řádku (výhoda?)
 • .. no a to je všechno. Trochu málo na souboj s vymakanými rivaly, ne?

Seznam.cz

Soudě dle reakcí techničtěji založených přátel zatím není prohlížeč nijak zářný ani po stránce bezpečnosti, ani po stránce rychlosti, ani po stránce „střev“. Některým lidem se nový prohlížeč hlásí jako virus, což asi zamýšlenou starší a technicky nepříliš zdatnou cílovku zrovna nepotěší. To jsou zřejmě ale věci, které se dají vyladit.

seznamvirus

 

seznamhacktool

Co mi spíše není jasné, zda jde jen o nějaký test nebo jeden z puzzlíků těžkopádné korporátní strategie, či zda má Seznam se svým prohlížečem seriozní ambice získat alespoň v ČR rozumný tržní podíl, aby dokázal z chování uživatelů něco rozumného vyčíst.

Update: pár slov Dušana Janovského na FB:

Seznam 3

 

Update: Pozdě večer jsem si zkusil, jak se mi přihlásí v Google Analytics. Na vyzkoušených slovech se mi do GA zapsal jako Chrome. Můžete někdo potvrdit, že vidíte totéž? :-)

Update: Návod Marka Prokopa na měření návštěv z prohlížeče Seznam.cz v Google Analytics

Organic_Search_Traffic_-_Google_Analytics

 

Má vlastní prohlížeč pro Seznam smysl?

 

Otázka je, zda by vlastní prohlížeč pro jednu zemi měl být vlastně pro Seznam prioritou žeroucí zdroje. Vím, nemám mandát ani informace mudrovat a poučovat molocha. Je ale pravda, že za sebe bych jako uživatel i inzerent raději viděl třeba Seznam Webmaster Tools nebo pořádnou obsahovou síť. Nu co, asi si musím zvyknout, že Seznam je co do inovací nepředvídatelný rebel.

Zatím se ale zdá, že vlastnímu prohlížeči příliš nevěří ani sám Seznam :-)

seznamfulltext

Co myslíte vy, je to rozumný krok?

 

 15.12.2014 napsal Lukáš Pítra

Komentáře 12 Přidat komentář

 1. Ján Januška napsal:

  V „pěkné češtině“ nie je len rozhranie. Užívatelia mimo ČR dostanú hlášku: „Omlouváme se, ale prohlížeč je dostupný pouze uživatelům z České republiky“ (viz http://goo.gl/aNH9kC).
  GoogleBot má tiež smolu.

 2. Encorex napsal:

  Dávám tomu tak rok, max. dva a tuhle cestu s vlastním prohlížečem Seznam.cz potichu opustí … Nedovedu si představit, že by někdo používal tento webový prohlížeč místo již nainstalovaného Google Chrome … Nesmysl, který bude mít krátkého trvání!

 3. Michal Krutis napsal:

  Seznam se potrebuje dostat lidem do mobilu, aby tam mohl prodavat reklamu. Nyni je vsude Adwords. Vyrobci mobilu maji dohody s Googlem. Tak prohlizec do mobilu by mohla byt jedna z mala moznosti, jak do mobilu dostat Sklik.

 4. Lukáš Pítra napsal:

  Michale ta myšlenka s mobilním Sklikem se mi líbí a dává asi smysl, ale popravdě si nemyslím že by lidi v Skliku byli tak optimističtí. V Čechách dominuje Android (s přednastaveným Googlem) – ostatně mimochodem i ta mobilní verze toho prohlížeče je zatím dostupná jen pro Android (asi jako jediní na světě nevyvíjíme primárně pro iOS, nebo jsem zaujatý? :-)).

  Pokud by se měl chytit v mobilních zařízeních, musel by podle mého od startu přinést nějakou silnou hodnotu pro mobilního uživatele, zatím ji moc nevidím.

 5. Standa Duben napsal:

  Michale já tu vazbu Android – prohlížeč – Adwords vs Sklik asi nechápu. V Android aplikacích, které jsou řešené „placením reklamou“ místo nákupem aplikace, přece naprosto nezáleží na tom, že jde o Android platformu, stejně jako v prohlížeči mi nebude Android prohlížeč podstrkovat Adwords na stránkách kde je kód Skliku. AdWords je v podobných „free to use, paid by Ads“ aplikacích používáno, protože má celosvětový záběr. Nasadit jiné Api a dodávat jiné reklamy je jen na výrobci aplikace a dostupnosti api pro reklamní platformu + výhodnosti dané reklamní sítě z hlediska příjmů. Takže pokud Sklik Partner má Api pro zobrazování reklam na mobilu (a to stačí normální Javascript pokud se nepletu a není potřeba něco ultra speciálního), tak jde nasadit, ovšem smysl by to mělo leda u aplikací orientovaných primárně na CZ trh, protože EN reklam Sklik asi moc nemá. Navíc poměr impresse/výnos je obvykle výrazně v neprospěch Skliku (z hlediska provozovatele/tvůrce aplikací).

  Možná Seznam doufá v něco podobného jako vybudovali s „homepage seznam = internet“, s tím, že se prosadí do počítačů BFU, tedy dědečků, babiček co neumí moc s počítači a potřebují na ten internet, když už je tak rychlý i v Ratměřicích ;), jinak totiž moc nechápu co tím sledují.

 6. Sláňa napsal:

  Kdyby radši pořádně dodělali stávající projekty, které za mě mají příšerné chyby. Fulltext, Lide, sreality,… Také bych raději uvítal seznamácké Webmasters Tools než tohle. Ale Seznam rád dělá věci na h*vno, takže nezbývá než zatleskat a za rok či dva se s ním rozloučit, protože to je akorát cesta do pekel :D

 7. Lukáš Pítra napsal:

  Nemyslím, že se se Seznamem až tak brzo rozloučíme a nenapadá mně, komu by to (krom Google) prospělo :-) Fakt je ale ten, že projektům vypuštěným na svět za poslední rok spíš nerozumím. Asi mi chybí vhled.

 8. Jiri Bachel napsal:

  To ze loni vysla verze Seznam.cz prohlizece pro Androind a dnes ma bez par tisic milion stazeni a vice aktivnich uzivatelu nez apliace Mapy.cz dava jasne najevo ze Seznam ma rado vice lidi nez jen babicky s dedeckama . Na seznam.cz chodi pres 2 mil lidi za den. Podivali jste se na seznam.cz nekdy z Androidu ? Pokud ano dojde vam, jak je mozne ze ma tolik stazeni. A ted si predstavte ze podobna reklama jako je na Android browser bude i na desktop. Btw. verze pro iOS ceka na schvaleni.

 9. Lukáš Pítra napsal:

  Ta čísla o (skutečně) aktivních uživatelích se dají ověřit kde, to zní zajímavě? :-)

 10. Michal Janík napsal:

  Nestavme Seznam.cz jako „běžnou Firmu“. Má přeci jen ročně cca miliardu zisku. A tím i značné prostředky pro *dlouhodobý rozvoj*.
  V byznysu lze vlastní prohlížeč využít na mnoho způsobů. Dejme proto novému prohlížeči rok. Pak budeme moci, i my vně Seznamu, říct mnohem víc :)

 11. Daniel napsal:

  Podľa mňa absolútna zbytočnosť zo strany seznamu. Keby aspoň priniesli niečo nové, inovatívne alebo nejakú inú výhodu napr rýchlosť a pod. A názov seznam.cz asi tiež nie je príliš chytľavý.

 12. Pánové, odborníci.
  Prosím o radu, jaký bezpečný prohlížeč si nainstalovat a jak upravit moc jasnou plochu pro mé nemocné oči. Děkuji. Babča Zdenča přeje prima den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další podobné články

Lukáš Pítra The CX Academy

773 927 292

jsem@lukaspitra.cz

Nezávazná konzultace
30 minut on-line a zdarma - zjistěte,
jestli se vám vyplatím.