Seznam.cz a meta Description

25. Květen 20126 komentářů

25.2.2012

Seznam dnes oznámil, že konečně zlepší podporu pro popisky stránek meta Description, s cílem zlepšit kvalitu snippetů (chtělo by se říci, že už se na to asi sami nemohli v porovnání s Googlem koukat, ale buďme vděční za každý posun k lepšímu). Z příspěvku nicméně vyplývá, že meta Description se použije zejména tehdy, pokud lepší popis stránky nepůjde vzít z hlavního obsahu stránky.

Webmasteři tak mají další důvod sehnat pro své stránky texty (ať už viditelné, nebo skryté ve zdrojovém kódu), které dávají smysl a motivují davy ve vyhledávačích k prokliku. Zkušenosti mi dnes a denně potvrzují, že poutavě popsaný odkaz s čistou URL má větší hodnotu než nicneříkající parametrická hrůza o několik pozic ve výsledků vyhledávání výše.

Jak na dobrý meta Description

Vyhledávače si poradí s plus mínus 160 znaky. Delší texty by už dělaly ve výsledcích vyhledávání neplechu a tak je vyhledávače automaticky zkrátí – to nemusí být nutně problém, spíše zbytečná práce. Podobně jako u PPC inzerátů je tedy potřeba si efektivně vystačit s malým prostorem. Vykašlete se proto na huštění popisku klíčovými slovy kvůli SEO a raději lidem popište dobrý důvod, proč danou stránku vidět. Dlužno ovšem dodat, že převážná většina stránek by měla jít bez problémů jasně a stručně obsáhnout do jedné věty (čili pokud vám váš SEO konzultant právě naúčtoval pár tisíc za radu, abyste si prodloužili popisky stránek na 160 znaků, zpozorněte).

Lidé obvykle výsledky vyhledávání důkladně nestudují, ale jako téměř všude jinde na internetu jen zrychleně „skenují“ a hledají první dobrý odkaz, který jim v danou chvíli sedne. Znám poměrně málo lidí, kteří najdou relevantní odkaz a přesto prozkoumají i zbytek stránky, jestli tam náhodou není něco lepšího. Proto by to nejdůležitější mělo být na začátku a bez zbytečné vaty. Dobrou zkušenost mám s texty, které začínají výzvou („prohlédněte si, přečtěte si, pořiďte si, srovnejte, vyberte ..“) nebo pozitivním přídavným jménem („kvalitní podprsenky .., zajímavý článek .., spolehlivé ledničky Fagor..“).

Dejte si pozor na automatické zkracovače v redakčních systémech. Některá CMS ze záhadných důvodu sama zkracují meta Descriptiony nad určitou délku a nahrazují je různými nesmysly. Může vám pak vzniknout řetězec jako třeba „… za skvělé cen$#“. Takový popis působí „rozbitě“ a nebudí v cílovou stránku velkou důvěru.

Důležité je i to, aby snippet nevzbuzoval v budoucím návštěvníkovi přehnaná nebo zcela mylná očekávání – na konci prokliku na stránku, která je o něčem úplně jiném, je obvykle jen vysoká bounce rate, která SEO zrovna neprospívá. Navíc čas investovaný do tvorby zavádějících popisů (a obsahu na stránce obecně) nepřispívá ke konverzi a snižuje efektivitu marketingových investic (lépe řečeno je to házení peněz z okna).

Nakonec si dejte pozor na to, aby meta Descriptiony byly pokud možno unikátní. Lidem duplicity v popiscích pravděpodobně vadit nebudou, vyhledávač by asi ale při počtu duplicit „větším než malém“ taky mohl myslet, že si z něj děláte dobrý den a začít používat raději jiný obsah ze stránky (byť ne tak hezký).

Další nápady, jak tvořit dobré popisky stránek najdete třeba na SEOmozu, dobré rady si můžete přečíst i na SlingshotSEO.

Komentáře 6 Přidat komentář

 1. David KONEČNÝ napsal:

  Jen malá poznámka… Hned po přečtení druhého slova tohoto článku jsem na stránce začal hledat datum vydání článku. A nenašel jsem. Je to záměr?

 2. Lukáš Pítra napsal:

  Díky za upozornění, záměr to není, jen jsem byl doposud líný přesvědčit WordPress vypsat ho automaticky a občas zapomenu ručně :-)

 3. martin matějka napsal:

  Lukáši hezký článek :) snad se s tím seznam nějak popere, ono dohánět mnohaletý náskok google není sranda, a do vývoje jdou i jiné peníze ;) tak se člověk nemůže divit, že to nejde tak rychle. Ale tohle je snad zas konečně krok správným směrem. Ať vzkvétá CTRko :-))

 4. Gustav napsal:

  Chtěl bych se zeptat, jak to myslíte tím „Nakonec si dejte pozor na to, aby meta Descriptiony byly pokud možno unikátní.“ . Pochopil jsem to tak, že pro každou stránku a podstránku na tomtéž webu by měl být metadescription jiný? Jsem podlahář a trochu bojuji s novým webem (3 měsíce veřejný) http://www.podlahy-vinylove.cz/ , google mě ho slušně bere, ale seznam stagnuje. Určitě tomu dám čas, ale rád bych něco pro to udělal, administraci dělám sám.

 5. OOOВалок_Филипп napsal:

  RE:Seznam.cz a meta Description – Lukas Pitra НПП Валок ролики машин непрерывного литья заготовок гребные валы

 6. Inklisa81u napsal:

  http://rowerbmx.pl/ponad-sto-lat-rozwoju-motoryzacji
  Looking for a new or used auto could be a hard approach should you not know what you are undertaking. By teaching yourself about auto shopping before you decide to visit the car dealership, you can make issues easier yourself. The following tips might help your following store shopping journey be more satisfying.

  Usually provide a auto mechanic along when searching for a new vehicle. Car retailers are popular for selling lemons and you may not need to be their up coming sufferer. Provided you can not get yourself a technician to look at vehicles along with you, no less than ensure that you have him evaluate your final decision prior to buying it.

  Know your limits. Before starting shopping for your upcoming car or vehicle, make a decision how much you can afford to shell out, and stay with it. Don’t forget about to add curiosity about your calculations. You are likely to pay close to twenty percent as an advance payment too, so be ready.

  Just before visiting a car dealership, know what kind of car you would like. Analysis all you options just before shopping so that you can decide what works the best for your financial budget and family members requires. Seek information to determine simply how much you should be paying for any prospective car.

  Before you sign any contract make time to go through every line, such as the small print. When there is anything detailed you do not understand, will not signal before you purchase an answer that you just fully grasp. Unsavory salesmen are able to use an agreement to insert numerous charges that had been not mentioned.

  Should you retain the preceding advice in mind the very next time that you simply go purchasing a auto, you will certainly be very likely to get a better bargain. Getting a vehicle lacks as a frustration. Simply use the information using this report and you can receive the car you need at a good price.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další podobné články

Lukáš Pítra The CX Academy

773 927 292

jsem@lukaspitra.cz

Nezávazná konzultace
30 minut on-line a zdarma - zjistěte,
jestli se vám vyplatím.